Jaka jest najlepsza pora na zakupy?

Kończą się zimowe wyprzedaże, jednak nie oznacza to, że przez kolejne miesiące nie mamy szansy na niższe ceny w sklepach. Centrum handlowe 3 Stawy przygotowało poradnik dotyczący obniżek w całym roku, w którym prezentuje, w jakich miesiącach najtaniej można kupić poszczególne grupy produktów.

W marcu, z zimowej kolekcji ubrań zwykle niewiele pozostaje, gdyż większość została sprzedana na wyprzedaży. Jest to jednak dobry czas na zakup innych, niekoniecznie odzieżowych produktów. Początek wiosny to zwykle czas rynkowych premier sprzętu elektronicznego. W związku z tym, do wyprzedaży trafia wiele starszych modeli i jest to szansa na zakup po niższych niż zwykle, cenach. W marcu kończy się również rok fiskalny w Japonii, gdzie produkuje się większość sprzętu elektronicznego, co również ma wpływ na rynkowe ceny.

W okolicach Dnia Kobiet, możemy się spodziewać niższych cen na perfumy i inne kosmetyki, którymi mężczyźni mogliby obdarować swoje partnerki. W kwietniu, czyli w okresie po Wielkiejnocy tańsze powinny być słodycze oraz inne akcesoria związane ze Świętami. – W kwietniu rozpoczynają się także wyprzedaże międzysezonowe, więc można znaleźć ubrania z kolekcji wiosenno-letniej przecenione nawet o 50 proc. – wyjaśnia Agnieszka Nizio, dyrektor centrum handlowego 3 Stawy w Katowicach. W maju w wielu sklepach obowiązywać będą promocje na Dzień Matki, więc taniej można dostać np. torebki, portmonetki, akcesoria do kuchni i łazienki. Natomiast pod koniec czerwca tańsze powinny być narzędzia, gdyż wtedy swoje święto obchodzą ojcowie.

Wakacyjne ceny
Na początku wakacji, czyli w czerwcu i lipcu organizowane są przeceny końcówek kolekcji w sklepach jubilerskich. Przeceniane są wówczas te wzory, które cieszyły się najmniejszym powodzeniem.
Lipiec to obok stycznia i lutego najlepszy miesiąc na zakup odzieży. Wtedy obowiązują największe wyprzedaże, nawet 70-80-procentowe, z kolekcji wiosna-lato. – Po korzystnej cenie zakupimy wtedy m.in. spodnie, szorty, sukienki, koszulki, koszule, swetry, bluzy, buty, torebki. Wtedy też rozpoczynają się wyprzedaże bagażu, a najtańsze ceny na walizki są zwykle pod koniec wakacji, gdy wracamy z wczasów – wyjaśnia dyrektor CH 3 Stawy. Promocyjne ceny dotyczą również japonek, albo strojów kąpielowych.

We wrześniu (oraz w lutym) najtaniej można kupić garnitury, czyli tuż przed wejściem nowych kolekcji. Również sprzęt komputerowy jest najtańszy pod koniec sierpnia i we wrześniu, czyli przed powrotem dzieci i młodzieży do szkoły. – Wtedy też akcesoria do szkoły są na wyprzedaży, jednak jeśli poczekamy z zakupem za długo, wybór może być bardzo mocno ograniczony – dodaje Agnieszka Nizio.

Zakupy spadających liści
Jesień to najlepszy czas na zakup obuwia sportowego, gdyż wtedy sklepy obuwnicze muszą zrobić miejsce na półkach na obuwie zimowe. W tym okresie roku tańsze są również zabawki oraz akcesoria kuchenne, gdyż sprzedawcy powoli zbliżają się do okresu kupowania prezentów na Święta. Na jesień, podobnie jak na wiosnę, często występują wyprzedaże śródsezonowe, w której przecenione są różne rzeczy z aktualnej oferty. – W samym grudniu, im bliżej Świąt, tym niższe ceny praktycznie na wszystko. Od Nowego Roku rozpoczynają się największe wyprzedaży na kolekcję jesienno-zimową, która zwykle trwa do końca lutego – podsumowuje dyrektor CH 3 Stawy.